Džem i sirup od višanja
Džem od višanja: 16 kg očišćenih višanja 4,8 kg šećera 2 kesice vanilinog šećera Priprema: 1. Očišćene višnje staviti u cetku 10-ak minuta, pa ih prebaciti u više odgovarajućih posuda koje će ići u frižider. Preko višanja posuti šećer (na 1 kg očišćenih višanja od koštica ide 300 g šećera) i posude ostaviti preko noći u frižider. Narednog dana višnje, zajedno sa sokom koje su pustile, prebaciti u veliku šerpu ili u dve manje (tako smo moja prija i ja uradile, kuvale smo džem iz dva puta). Posude sa višnjama staviti na šporet i kuvati ih na umerenoj temperaturi, povremeno skidati penu sa višanja. Kada višnje proključaju kuvati ih 15-ak minuta, skloniti sa šporeta i ručnim blenderom ih usitniti. Ko voli može da ostavi i malo komadića višanja, ali pošto naša i mala i velika deca ne vole te komadiće, prija je sve dobro izblendala. Vratiti ponovo na šporet i od momenta ključanja kuvati 2,5 sata. 2. U početku, od kada višnje proključaju, mešati ih povremeno, a kada počnu da se zgušnjav...









